BOISKA I TERENY REKREACYJNE

BOISKA I TERENY REKREACYJNE

BOISKA
Do dyspozycji gości przygotowaliśmy boiska do gry w piłkę siatkową. Tereny rekreacyjne wokół hotelu umożliwiają uprawianie joggingu, spacerów. Bliskie sąsiedztwo Góry Krzyżowej stwarza możliwość rozkoszowania się naturą. Okolony zielenią hotel Górecki daje możliwość relaksu i regeneracji sił witalnych.
ROWERY Z WYPOŻYCZALNI
WSCHODNI SZLAK ROWEROWY GREENVELO: greenvelo.pl

SZLAKI ROWEROWE I WYPOŻYCZANIE ROWERÓW
Oferujemy pomoc w wypożyczeniu rowerów.
Ciekawe trasy na terenie naszej pięknej Warmii:
Ścieżka rowerowa – szlakiem kolejowym
Projekt zrealizowany w 2011 roku przez Powiat Lidzbarski, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.
Długość trasy: ok. 28 km
Przebieg trasy: Lidzbark Warmiński – Długołęka – Bobrownik – Łaniewo – Poborowo – Wolnica – Opin – Krosno – Orneta.
Średni czas przejazdu: 2 godziny. Ścieżka rowerowa szlakiem kolejowym – to trasa rowerowa o długości 27,86 km i szerokości 2 metrów, łącząca Lidzbark Warmiński z Ornetą. Ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta – Lidzbark Warmiński – Sątopy Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 – 1945.Trasa rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim, od drogi wojewódzkiej nr 513 i prowadzi wzdłuż rzeki Łyny, w rejonie wsi Długołęka i Bobrownik. Cały szlak biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzujących się równinnym, na przemian z pagórkowatym ukształtowaniem terenu, stwarzając w ten sposób idealne warunki dla rekreacji i wypoczynku. Dodatkowym urozmaiceniem rowerowych wędrówek są liczne wiadukty i przydrożne kapliczki o dużych walorach historycznych i krajobrazowych. Na całej długości ścieżki znajdziemy tabliczki informujące
o przebiegu trasy oraz okolicznych miejscach wartych zobaczenia. Po przejechaniu ok. 7 km dojeżdżamy do pierwszej „stacji” – Łaniewo. Znajduje się tu strefa wypoczynkowa dla rowerzystów, z wyznaczonym miejscem do grillowania, ławeczkami i stolikami. Kolejne miejsce wypoczynkowe, w okolicy 21 km, to „stacja” Opin. Tu również znajdziemy drewnianą stacyjkę kolejową. W Ornecie szlak rowerowy przecina drogę wojewódzką nr 513, po czym podąża byłym nasypem kolejowym, zmierzając do końca ścieżki – ul. Krośnieńskiej.
Miejsca, które warto odwiedzić:
■SANKTUARIUM Maryjne w Krośnie – oszczędzony przez II wojnę światową cenny zabytek sakralny. Na zespół pielgrzymkowy w Krośnie, wzorowany na św. Lipce, składają się: barokowy kościół, konsekrowany w 1720 r., obejścia krużgankowe z kaplicami narożnymi oraz dom księży emerytów.
■Kościół św. Krzyża w Opinie – konsekrowany w 1400 r. gotycki kościół, po pożarze w 1880 r. wyposażony w stylu barokowym. To również cenne miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów.
INNE CIEKAWE SZLAKI ROWEROWE

Szlak 1
Trasa szlaku nr 1 Posiada następujący przebieg: Lidzbark Warmiński – Łaniewo – Kaszuny – Miejska Wola – Babiak – Bugi – Runowo – Workiejmy – Nowa Wieś Wielka – Redy – Wielochowo – Lidzbark Warmiński. Jest to najdłuższa trasa licząca 50 km, która prowadzi przez piękne tereny leśne z wieloma atrakcjami.
Na trasie szlaku nr 1 warto zobaczyć:
■Wiele ciekawych zabytków w Lidzbarku Warmińskim, do których należą m.in.:
Kościół św. Piotra i Pawła, Cerkiew Prawosławna p.w. św. Ap. Piotra i Pawła, Wysoka Brama, Mury Obronne, Oranżeria Krasickiego, Kościół Podwyższenia Krzyża, Zamek Biskupów Warmińskich
■XIV-wieczny kościół p.w. św. Anny w Babiaku
■Zbudowaną w I połowie XIX w. kaplicę filialną p.w. św. Wojciecha w Bugach
■Kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy w Runowie z ołtarzem głównym z 1772 r. autorstwa Andrzeja Schmidta
■Kaplicę p.w. św. Marcina w Workiejmach
■Kościół p.w. św. Maksymiliana Maria Kolbego w Łaniewie
■zabytek archeologiczny: grodzisko wyżynne pierścieniowate w miejscowości Workiejmy
Szlak 2
Szlak nr 2 prowadzi przez: Lidzbark Warmiński – Wielochowo – Koniewo – Lidzbark Warmiński, jego długość wynosi 11 km. Trasa pagórkowata o długości 11 km. Można uprawiać na niej nordic walking, który cieszy się dużym powodzeniem. W miejscowości Wielochowo usytuowane jest Jezioro Wielochowskie o powierzchni 85 ha, nad którym podróżujący mogą wypoczywać. Ponadto w pobliżu wsi Koniewo położona jest miejscowość Koniewo Osada, w której można podziwiać piękne rozlewisko rzeki Łyny.
Szlak 3
Szlak nr 3 jest to najkrótsza trasa o długości 9 km wiodąca przez malowniczo położone północne tereny gminy. Trasa przebiega przez: Wielochowo – Jagoty – Wielochowo. Szlak wiodący przez Jagoty pokazuje bogactwo Warmii w całej krasie. Podróżujący mogą podziwiać lasy bogate w starodrzewia oraz niepowtarzalne gatunki ptaków i zwierząt. Dodatkowo istnieje możliwość zobaczenia pięknego rozlewiska, gdzie można oglądać żeremia bobra.
Szlak 4
Szlak nr 4 przebiega przez Lidzbark Warmiński – Koniewo – Budniki – Kotowo – Morawa – Napraty – Stoczek Klasztorny – Kierwiny – Sarnowo – Lidzbark Warmiński. Trasa dosyć długa licząca 36 km z widokami na największą rzekę Warmii – Łynę i jej rozlewiskami. W miejscowości Morawa poruszający się szlakiem nr 4 mogą zobaczyć park, który nie jest związany z żadnymi wydarzeniami historycznymi. Natomiast Sarnowo oferuje turystom ogromną powierzchnię lasów, w których można odpocząć poprzez obserwację wielu rozmaitych gatunków ptaków i zwierząt.
Szlak 5
Szlak nr 5 to trasa o długości 32 km przebiega przez malowniczo położone miejscowości Lidzbark Warmiński – Łabno – Jarandowo – Kochanówka – Suryty – Blanki – Ośrodek „Świteź” – Medyny – Lidzbark Warmiński w bliskiej odległości od jeziora Blanki i Symsar.
Na trasie szlaku nr 5 nie sposób pominąć takich miejsc jak:
■Kościół filialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jarandowie
■XIV-wieczny Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca w miejscowości Kochanówka
■Miejscowość Suryty, która jest wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji, okolice zróżnicowane krajobrazowo, gdzie można napotkać rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt
■Jezioro Blanki, które jest największym jeziorem na terenie gminy (458 ha). Jezioro zasobne w wiele gatunków ryb m.in.: sandacze, leszcze, szczupaki, węgorze.
■Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Blankach
Szlak 6
Szlak nr 6 pokrywający się częściowo z trasą 5, o długości 30 km. przebiega przez Ośrodek „Świteź” – Kłębowo – Jarandowo – Chełm – Stryjkowo – Kochanówka – Kierz – Ośrodek „Świteź”. Podróżujący szlakiem nr 6 mają możliwość zwiedzenia XIV-wiecznego Kościoła p.w. św. Małgorzaty w Kłębowie. Ponadto w tej miejscowości znajduje się jezioro Symsar, nad którego brzegiem można miło i przyjemnie spędzić czas. Jezioro zajmuje powierzchnię 140 ha. Do niego uchodzi i z niego wypływa rzeka Symsarna. Wokół jeziora roztaczają się piękne, duże lasy. Warto podkreślić, iż poruszający się tym szlakiem na swojej drodze napotkają wieś Kierz, która otoczona jest zachwycającym pagórkowatym terenem.
Więcej informacji na stronie stowarzyszenia „DOM WARMIŃSKI”: www.domwarminski.pl

KAJAKI – w cenie do uzgodnienia za dzień*, przy większej liczbie chętnych cena do negocjacji
Spływy kajakowe dostarczają niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznawanie historii bogatej kultury regionu. Kajaki to doskonały relaks dla osób preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu Niesamowite widoki oraz niezapomniane chwile zapewnią Państwu nowo otwarte trasy rowerowe w okolicach Lidzbarka Warmińskiego.
KIJKI NORDIC WALKING – dla gości hotelowych gratis cały dzień
Szlaki piesze oraz tereny rekreacyjne zapewnią zarówno moc wrażeń jak i wzrost Państwa aktywności fizycznej.
DODATKOWO
PLAŻA WIELOCHOWO
Oferujemy możliwość wynajęcia za naszym pośrednictwem kajaków i rowerów wodnych na Miejskiej Plaży w Wielochowie. Do dyspozycji plażowiczów oddano bezpłatna plaża wraz z pomostami dla najmłodszych zjeżdżalnie wodne, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób czuwają ratownicy WOPR.